Sağlık’ta Türkiye ile İngiltere Arasında İşbirliği

Sağlık hizmet sunumunda Türkiye ve İngiltere arasında bir köprü oluşturması amacı ile Londra’nın en prestijli mekanlarından Londra IOD Yöneticiler Enstitüsünde, 21-22 Mayıs 2019 tarihleri arasında Global Sağlık Konferansı gerçekleşecek.
Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD)’ın desteği ile gerçekleşecek olan etkinlik, Türkiye’den sağlık hizmeti almak isteyen yabancı hastalara servis veren hastaneler ile İngiltere’nin sağlık turizmine yönelik faaliyet gösteren sağlık turizm acenteleri ve sigorta şirketleri gibi önde gelen kuruluşlarının yanı sıra hastane yetkilileri ve uzman doktorlarını buluşturacak. Türkiye’den 30’un üzerinde hastanenin yer alması beklenen etkinliği destekleyenler arasında Ticaret Bakanlığı, THY; HIMSS Turkish Community, Bursa STO ile İngiltere’den Turkish British Chamber of Commerce and Industry (TBCCI) ve Healthcare UK yer alıyor. Etkinlikte BUPA, Axa, Vitality, Aviva gibi sigorta şirketlerinin yöneticileri ve 40’ın üzerinde sağlık turizmi acentesi ile B2B görüşmeleri yapılacak.
TÜRKİYE’DEN 6 SAATTE DÜNYA ÜLKELERİNİN YÜZDE 60’INA ULAŞILIYOR
Konferansın Türkiye ayağını yürüten Ekspoturk Türkiye’nin CEO’su Beşir Kemal Şahin, Türkiye’nin yeni teknoloji hastaneleri ile sağlık hizmet sunumunda Avrupa ve bölge coğrafyadaki ülkelerden ileride olduğunu belirterek kaliteli hizmeti hızlı ve uygun fiyatlarla sunuyor olmasının da yabancılar için büyük avantaj olduğunu söyledi. Ülkenin 6 saatlik uçuş mesafesi ile neredeyse dünya ülkelerinin yüzde 60’ına ulaşabilecek bir stratejik konumda olduğunu söyleyen Şahin, Türkiye’nin bu özellikleri ile yabancı hastalar için adeta bir vaha olduğunu da sölerine ekledi.
Etkinliğini işbirliği odağında 4 ana başlıktan oluştuğunu belirten Şahin, “Türkiye ve İngiltere Ülke Sunumları, İngiltere ve Türkiye Arasında Sağlık Hizmetleri İşbirliği Potansiyeli (Fırsatlar) Paneli, B2B görüşmeleri ve Sağlık İşbirliği Vizyon Toplantısı olmak üzere 4 ana başlık odağında gerçekleşecek etkinlikte, karşılıklı işbirliği fırsatlarını yakalamak istiyoruz. Türkiye’nin marka olmuş hastaneleri ile İngiltere’de yaşayıp yabancı bir ülkeden sağlık hizmeti almak isteyen kişiler arasında aracı olabilecek, onları bilgilendirip yönlendirebilecek kurumlar bir araya gelerek temas kuracaklar. İngiltere’de ulaştığı hedef kitleyi genişletmek ya da ülkeye yeni girmek isteyen hastaneler için Global Sağlık Konferansı önemli bir başlangıç olacaktır” dedi.