Danimarka, AstraZeneca Sonrası İkinci Ölümü Bildirdi

Danimarka, AstraZeneca aşılamasından sonra yeni bir ölüm ve bir kritik hasta bildirdi. Danimarka’da aşıdan sonraki ikinci ölüm olarak bildirilen bu durum sonrası AstraZeneca ile ilgili şüphe ve tartışmalar alevlenecek.

Danimarka’da, AstraZeneca aşısı olduktan sonra beyin kanaması geçiren iki kişiden biri yaşamını yitirdi. Danimarka İlaç Ajansı, durumun potansiyel bir yan etki olup olmadığını araştırdığını söyledi. Bu durum, Danimarka’da AstraZeneca aşısı yapıldıktan sonraki ikinci ölüm olarak kaydedildi. Norveç, aşı yapılan iki kişinin ölümlerini incelerken, Danimarka İlaç Dairesi direktörü Tanja Erichsen, “Şu anda bunun birden fazla kan pıhtısı, düşük trombosit ve kanama sayısı ile aynı hastalık tablosu olup olmadığını inceliyoruz” dedi.

AVRUPA, ASTRAZENECA’DAN ENDİŞELİ
Bir çok ülke AstraZeneca’nın milyonlarca Covid-19 aşısını aldı ancak aşı ile ilgili yan etki tartışmaları alevlendi. Avrupa İlaç Ajansı, birkaç ülkenin aşının kullanımını durdurmasının ardından bir inceleme yaptı ve yapılan inceleme sonucunda, aşının güvenli olduğunu düşündüğünü ancak kan hastalıkları ile herhangi bir bağlantı olup olmadığını izlemeye devam edeceğini söyledi. Danimarka da, Avrupa İlaç Dairesi’nin teminatlarına rağmen bir çok diğer Avrupa ülkesi gibi AstraZeneca’nın kullanımını askıya aldı. (BSHA-Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)