yükleniyor...

İntiharlarda Antidepresan ve Ağrı Kesiciler İlk Sırada Çıktı!

İntiharlarda Antidepresan ve Ağrı Kesiciler İlk Sırada Çıktı!

İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Uzm.Dr. Işıl Köse başkanlığındaki ekip tarafından yapılan incelemede İzmir'deki zehirlenme vakalarI incelendi. Araştırmada kadınlar temizlik maddeleri ile intihara kalkıştığı, bir kuyumcunun ise siyanür ile, bir hastanın ise fare zehiri ile intihar ettiği ortaya çıktı.

İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniği ve Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniği tarafından ortaklasa gerçekleştirilen 'Yoğun bakım ünitesine kabul edilen zehirlenme olgularının bir yıllık incelenmesi ve ölümle ilişkili föktörlerin değerlendirilmesi' başlıklı araştırma çarpıcı sonuçlar ortaya koydu.

Depresyon İlaçları ve Ağrı Kesiciler Ön Sırada
Tepecik'teki hastanenin acil servisine son bir yıl içerisinde başvuran zehirlenme vakalarının incelendiği çalışmada, hastaların zehirlenmelerindeki etken madde, hastaların yatış süreleri, ölüm oranları incelendi. Çalışmada acil servise zehirlenme şikayetiyle başvuran 470'nin 17'sinin yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alındığını belirten Uzm.Dr. Işıl Köse, "Araştırma en çok deprosyon ilaçları ve ağrı kesicilerle intihar girişimi olduğunu gösterdi. Bu ilaçlar ne yazık ki reçetesiz satılıyor. Ağrı kesiciler yüksek dozda alındığı takdirde, böbrek ve karaciğer yetmezliğine bağlı olarak ölüme neden olabiliyor. Geçtigimiz yıllarda daha çok tarım ilaçları zehirlenmeye neden olurdu. Teknolojinin ilerlemesiyle daha modern tarım ilaçlari sayesinde bu oran düştü" dedi.

Kadınlarda İnthiar Oranı Yüksek
Araştırmada zehirlenme nedeniyle yoğun bakım servisine yatan hastaların yüzde 88'nin, kendini öldürmek isteğiyle zehirlendiği ortaya konuldu. Servise yatan 17 hastadan 11'nin kadın olduğu görüldü. Alkolik hastaların 'metil alkol' zehirlenmesiyle acil servise başvurduğunu anlatan Dr. Köse, "Bu grupta yer alan hastalar ucuz alkole yöneliyorlar. Alkol alan kişiler, sahte içki kullandıklarında ölümcül olan metil alkol zehirlenmesi oluşuyor.  Bu hastaların bazılarını kurtarabilirken pek çoğunu kaybediyoruz. Son zamanlarda sahte alkol yapımının artışıyla, alkol zehirlenmesiyle gelen hasta sayısında da artış oldu. Metil alkol zehirlenmesinde ölüm oranları yüksek. Yaptığımız incelemede zehirlenme vakalarının yüzde 35'inde antideprasan ilaçlar, yüzde 6'sinda alkol, yüzde 3'ünde ise ağrı kesiciler kullandığını tespit ettik" diye konuştu.

Kuyumcu Siyanür ile İnthiar Etti
İzmir'de bir kuyumcu esnafının zehirlenme şikayetiyle yoğun bakım servisine kaldırıldığını ifade eden Dr. Köse, "Siyanür hücrelere yapışarak, ani ölüme neden oluyor. Siyanür ile intihar eden kuyumcu yoğun bakımda bir süre takip edildikten sonra yaşamını yitirdi" dedi.

Ağrı Kesiciler ve Depresyon İlaçlarına Kolay Ulaşılmamalı
Yoğun bakıma zehirlenme sebebiyle yatan hastaların dörtte birinde depresyon tanısı konduğunu ifade eden Dr. Köse, "Bu hastaların yüzde 20'sinde ikinci bir psikiyatrik hastalık olduğunu gördük." açıklamasında bulundu. Ağrı kesici ve diğer ilaçlara kolay ulaşılamaması gerektiğinin altını çizen Dr. Köse, "Ağrı kesiciler ve antidepresanlar reçete ile satılmalı. Bu ilaçlar evlerde ise çocukların veya psikiyatri hastalarının ulaşamayacağı yerlerde bulundurulmalı" uyarısında bulundu.

Araştırmaya göre intihar etken maddeleri şöyle sıralandı:

Antidepresan 5
Ağrı Kesici 
Koroziv Madde 
Siyanür %6
Fare Zehiri %6
Antihipertansif %6
Antiepileptik %6
Peptisit %6
Metil Alkol %6