yükleniyor...

Görev Köpeği Yetiştirmede Bir İlk Yaşandı

Görev Köpeği Yetiştirmede Bir İlk Yaşandı

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli  Tıp Anabilim Dalında Görev Köpekleri alanında bir ilk gerçekleşti.  Kan Kokusunu Bulmak İçin Yetiştirilen Görev Köpekleri (Detektör Köpekler) Adli Tıp Anabilim Dalı bahçesinde Prof.Dr. İ. Hamit Hancı’nın gözetiminde gerçekleşen denemelerde başarılı oldu.

İtfaiye gibi resmi kurumlardan katılan ve kan lekelerini hızlı bir şekilde bulan görev köpekleri, çalışacakları olay yerinde yaralı ya da ölenlerin vücudundan çıkan kan lekelerini araştıracaklar. Prof.Dr. İ. Hamit Hancı’nın denetiminde gerçekleşen çalışmada beze bulaşmış, toprağa saçılmış, ağaçlara bulaşmış kan lekeleri görev köpeklerince başarılı bir şekilde tespit edildi.

Prof. Dr. Hamit Hancı, bu sayede olay mahallinde öldürülüp, cesedi  taşınmış kişilerin izlerini ceset parçası  ve kemik olmasa da bulabileceklerini söyledi. Kan lekelerinin sadece ölenlerde değil, olay yerinde yaralanıp kan kaybeden sonra da olay yerinden ayrılan /götürülen kişilerin bulunmasında da kullanılabilecek.

Türkiye’de ilk kez gerçekleşen bu eğitime katılan kurumların tüm köpeklerinin başarılı olduğu görüldü. Hancı, daha önce başarılı bir şekilde gerçekleşen kemik arama eğitiminden sonra eğitmenlerin yeni bir başarıya imza  attığını belirtti. Ayrıca, bu çalışmadan sonra Su altında kalan cesetlerin bulunmasına yönelik detektör köpeklerinin yetiştirilmesi ve kokunun bir delil olarak kabul edilmesinin gerekli olduğunu ekledi.